poniedziałek, 6 lipca 2009

wtorek 1

...troche statystyki by dr Monika Antepowicz z Polskiego Centrum Medycznego Medicus.

Średnio co 40 minut rak diagnozowany jest u kolejnej Polki. Oznacza to 35 zachorowań dziennie. 
Rocznie na raka sutka zapada 13 000 Polek, z czego umiera niemal połowa z nich. 
Tym śmierciom można było zapobiec, gdyby rozpoczęto leczenie dość wcześnie.
 
-----------------------------

O ile w roku 1963 wykryto zaledwie 2 476 przypadków, o tyle w roku 2002 było ich już 12 000, zaś najnowsze dane oscylują między 13 a 14 000 zachorowań rocznie. 
Co jednak najbardziej przeraża w tych danych, to fakt, iż niemal połowa z tych przypadków okazuje się śmiertelna. Nie dlatego, że rak to wyrok. 
Dlatego, że kobiety zgłaszają się do lekarza w stadium, kiedy medycyna niewiele już może pomóc... 

O ile w Stanach Zjednoczonych, aż 80 proc. rozpoznań rokuje pozytywnie, zaś średnia dla Europy Zachodniej to 72,5 proc., o tyle w Polsce uleczalność raka sutka wynosi zaledwie 58,3 proc. W Irlandii wyniki również nie napawają optymizmem: w roku 2003 na raka piersi zachorowało 1 630 kobiet, zaś przewidywany wzrost zachorowań to tysiąc rocznie. Spośród zdiagnozowanych Irlandek, rok w roku umiera niemal jedna-trzecia z nich. 

NIE JESTEM IRLANDKA! 
-------------------------

Statystyki mówią jasno: średnio jedna na dwanaście kobiet zapadnie na raka piersi. 
Jedna, spośród 12 moich koleżanek. Jedna, spośród najbliższych kobiet w mojej rodzinie. Jedna, spośród dziewczyn, które stoją w kolejce do kasy w Boots czy Brown Thomas. Jedna z nas. 

Na szczęście nie każdy wykryty guzek czy zgrubienie w kobiecej piersi oznacza, że bezwzględnie musimy potwierdzić statystykę. Na jeden odkryty nowotwór złośliwy przypada dziesięć zmian łagodnych. Nie do zlekceważenia, ale zapalających w nas czerwoną lampkę, która nigdy nie powinna zgasnąć. 

--------------------

Pierwszą mammografię należy wykonać między 35. a 40. rokiem życia – wtedy ryzyko raka piersi jest wprawdzie niewielkie, ale dzięki temu mamy zdjęcie zdrowego sutka, a kolejne zdjęcie będziemy porównywać do tego pierwszego. Potem od 40-45. roku życia do 65. co 1,5 roku, a nawet najlepiej raz w roku. 

----------------

Pierwsze USG najlepiej wykonywać ok. 30 roku życia, w przypadku przyjmowania pigułki raz w przypadku przyjmowania pigułki raz w roku.
Jeżeli w rodzinie zdarzały się zachorowania na raka sutka, to pierwsze badanie mammograficzne niekiedy zaleca się nawet w wieku "minus 10 lat" od wieku, gdy osoba z rodziny (mama, babcia, siostra matki, ojca itp.) zachorowała na raka sutka.
 
-------------------------

Jednocentymetrowy guz rośnie około czterech lat, w tym czasie można go było wykryć podczas badania USG czy mammografii. 
Ta ostatnia metoda pozwala wychwycić zmiany wielkości 3 milimetrów. I te są niemal stuprocentowo uleczalne. Zmiana, jaką wyczuć można pod palcami, ma około 12 milimetrów. 
Guz wielkości małej mandarynki, czyli około 4 centymetrów, zauważy u siebie kobieta.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz